Lauko g. 17, LT-74157 Jurbarkas
Telefonas: (8 447) 51 661
info@jurbarkovsb.lt

 

A- A A+
Vinaora Nivo Slider 3.x
 

Atėjus vasarai visi skubame prie vandens telkinių, į sodus, sodybas ir pan. Tačiau neretai poilsį gamtoje sugadina įvairiausi vabzdžiai, tokie kaip bitės, vapsvos, širšės, uodai ir kt.

images

Reakcija į vabzdžių įgėlimą gali būti normali arba alerginė. Jeigu žmogus yra alergiškas, vabzdžio įgėlimas gali būti pavojingas gyvybei. 

Žmonės mano, kad bet koks bitės ar vapsvos įgėlimas gali baigtis mirtimi. Tačiau taip nėra. Labai mažai žmonių  yra alergiški vabzdžių nuodams. Be to, po pirmo įkandimo alerginės reakcijos būti negali, nes organizmas įsiaudrina tik per tam tikrą laiką. Vadinasi, nuodo alergenas į organizmą turi patekti bent jau du kartus. Nebent jus sugėlė didelis kiekis vabžių, tuomet tai gali būti mirtina.

Jei žmogus alergiškas, patologiška reakcija išryškėja praėjus pusvalandžiui, o kartais vos kelioms minutėms po įkandimo. Pasireiškiant alerginei reakcijai, gali atsirasti dusulys, veido tinimas, pasunkėti kvėpavimas, pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis. Sunkios alerginės reakcijos požymiu taip pat gali būti nerimas. Išsigandęs žmogus ima blaškytis, jo oda smarkiai parausta, pradeda tinti, padažnėja pulsas, ima svaigti galva.

Kaip elgtis jei įgėlė vabzdys?

Įgėlus bitei, svarbu skubiai pašalinti geluonį, nes dar kurį laiką iš jo sunkiasi nuodai. Kuo ilgiau delsite, tuo daugiau nuodų gaus jūsų organizmas. Bitės geluonį reikėtų šalinti jo nespaudžiant pirštais ar pincetu, nes taip į įgelto žmogaus organizmą gali patekti dar daugiau nuodų, bet nubraukiant elektronine kortele ar bukąja peilio geležtės dalimi. Vabzdžiui įgėlus į ranką,  svarbu numauti papuošalus.

Vapsvos, širšės ir kamanės geluonies nepalieka, jos gali gelti dar kartą.  Tačiau patariama šių vabzdžių netraiškyti, nes sprogus nuodų pūslelei, šis kvapas gali privilioti dar daugiau vabzdžių, kurie jį supras kaip pavojaus signalą.

Alergiškiems žmonėms vapsvų ir širšių sezono metu specialistai rekomenduoja nuolat nešiotis ampulę adrenalino, kuris suleidžiamas iš karto po įgėlimo. 

Po įgėlimo reikia stebėti ar patinimas neplinta, neberia kūno neatsiranda kitų organizmo reakcijų, jeigu stebint situacija blogėja reikia nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.  

Net ir nealergiškam žmogui gali būti pavojingas atvejis, vabzdžiui įgėlus į burną, ryklę ar liežuvį, pavyzdžiui, geriant iš skardinės, kurioje nesimato įskridusių ypač saldžius gėrimus, sultis ir alų mėgstančių vabzdžių. Vietinės reakcijos metu atsiradęs patinimas gali užblokuoti kvėpavimo takus, dėl ko žmogus gali uždusti. Dėl to vaistinėlėje patartina turėti antialerginių antihistamininių vaistų, kurie blokuoja receptorius ir neleidžia išsiplėsti alerginei reakcijai. 

Kaip išvengti įgėlimo?

Norint išvengti įgėlimo reikėtų vengti ryškių rūbų, nesikvėpinti saldžiais kvepalais. Prieš kąnors valgant ar geriant apsižiūrėti. Nestresuoti, neskėrėčioti rankomis, nedaryti staigių judesių, nes gelentys vabzdžiai apsisaugodami ginasi geldami. Dažnai vabzdžiai gelia jau vieną kartą įgeltam žmogui, kadangi jis stresuodamas išskiria medžiagas, kurios jį privilioja gelti. Nevaikčioti basiems po žolę. 

Saugokime mažus vaikus, neleiskime jiems žaisti šalia šiukšledėsių, įvairių maisto ar gėrimų talpyklų.

 

Informaciją parengė

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Živilė Gvildienė

Atmintinos dienos

Pirm A T K P Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Bendradarbiaujame su:

pantera logo

Jrb gimnazija

Erzvilko gmnz

Veliuonos gmnz

Naujamiestis

Vytauto Didziojo

Klausuciai

Raudone

 

 
Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Lauko g. 17, LT-74157 Jurbarkas | tel. (8 447) 51 661 | info@jurbarkovsb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 303506461
Sprendimas: LANMETA