JURBARKO RAJONO GYVENTOJŲ SUAUGUSIŲJŲ GYVENSENOS TYRIMAS
Vadovaujantis bendraisiais savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsenos nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. rugpjūčio 11 d. įsakymo Nr. V-488 ,, Dėl bendrųjų savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsenos nuostatų patvirtinimo" pakeitimo 2018 m. gruodžio 6 d. Nr. V-1407 įsakymo, 2 priedu suaugusiųjų gyventojų rodiklių analizei, pateikta išanalizuoti 21 rodiklį. Jurbarko rajono gyventojų stebėsenos tyrimas buvo atliktas 2018 m. Jurbarko rajono gyventojų apklausa vyko nuo kovo, iki gegužės mėnesio.
Gyventojai apie apklausą, kuri vyks jų namuose, iš anksto buvo informuoti spaudoje ir Jurbarko visuomenės sveiktos biuro internetiniame tinklapyje. Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai dalyvavo mokymuose ir pagal Higienos instituto parengtą ir patvirtintą metodiką atliko tyrimą. Buvo planuota apklausti 416 asmenų, apklausta 426 asmenys. Iš jų 250 (58,7 proc.) kaime, 166 (39,0 proc.) miestelyje 10 (2,3 proc.). Gyventojams buvo pateiktos anketos su 33 klausimais. Klausimai buvo įvairaus pobūdžio pradedant gyvensena ir baigiant jų pajamomis. Tyrimo rezultatai pristatomi pagal 16 suaugusiųjų gyvensenos stebėsenos rodiklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Rodiklių reikšmės buvo pateikiamos kiekvienai savivaldybei. Rodikliai buvo suskirstyti į tris grupes:
● gyvenimo kokybės, sveikatos, laimingo gyvenimo vertinimas, prislėgta nuotaika, bendravimas;
● sveikatos elgsena ( fizinis aktyvumas ir mitybos įpročiai);
● rizikingas elgesys ( tabako, elektroninių cigarečių rūkymas, alkoholio vartojimas, narkotinių medžiagų vartojimas).
Visi gauti duomenys tyrimo metu buvo perduoti Higienos institutui iki 2018 m. liepos 25 d. Higienos institutas apdorojo gautus rezultatus ir pateikė suaugusiųjų gyvensenos tyrimo 2018 m. rodiklių suvestinę ataskaitą, kurią ir panaudojome ataskaitoje. Dalis duomenų analizuojamų ataskaitoje pateikta biuro stebėsenos specialistės apdorojus tyrimo duomenis su Excel programa.
SUAUGUSIŲJŲ GYVENSENOS RODIKLAI
Suaugusiųjų gyvenimo kokybės, sveikatos, laimingo gyvenimo, prislėgtos nuotaikos ir bendravimo vertinimo klausimyne suaugę, kurie savo gyvenimo kokybę vertino kaip labai gerą, buvo 57,7 proc. apklaustųjų. Suaugusieji, kurie savo sveikatą vertino kaip gerą ir labai gerą, buvo 53,9 proc. Laimingais ir labai laimingais jautėsi 51,7 proc. apklaustųjų, o gyventojų kuriuos per praėjusį mėnesį buvo apėmusi prislėgta nuotaika, nerimas šiėk tiek labiau nei anksčiau, buvo 16,7 proc.
BENDRAVIMAS SU ŠEIMOS NARIAIS, GIMINAIČIAIS, DRAUGAIS
Vienas iš svarbesnių sveikatos faktorių yra bendravimas. Bendravimo įgūdžius lemia charakterio bruožai, bei žmonių sveikatos sutrikimai. Jurbarko rajono gyventojai teigė, kad daugiausia bendrauja su šeimos nariais 91,8 proc., su draugais 80,5 proc., su giminaičiais 77, 2 proc. ( 3 pav.).
Kiekvieną savaitę bendrauja 33 proc., kelis kartus per mėnesį 24 proc., kasdien 20 proc. apklaustųjų.
SVEIKATOS ELGSENA
Reguliarus fizinis aktyvumas, mitybos įpročiai, žalingų įpročių kaip rūkymas, narkotinių ar psichotropinių medžiagų, alkoholio vartojimas ir kiti faktoriai tiesiogiai veikia sveikatą. Reguliarus fizinis aktyvumas, neatsiejamas geros sveikatos veiksnys, padeda kontroliuoti kūno būklę ir svorį, pagerinti sveikatą ir nuotaiką, sumažinti su nutukimu siejamų ligų riziką. Ilgalaikiais tyrimais įrodyta, jog fizinis pasyvumas yra vienas pagrindinių lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos, bei nutukimo, rizikos veiksnių. Apklausoje 42,0 proc. Jurbarko rajono gyventojų teigė, kad bent po 30 min. 5 dienas per savaitę ar dažniau užsiima fizine veikla. Tinkamos mitybos ir fizinio aktyvumo reguliavimas yra esminiai veiksniai siekiant kontroliuoti savo svorį. Į klausimą ,, Kiek kartų per dieną valgote vaisių ar daržovių (neskaitant bulvių), tomis dienomis, kai jas valgote ?. Vieną, ar daugiau kartų per dieną, nurodė valgantys vaisius 28 proc., 1 – 3 kartus per savaitę 28 proc., 4 – 6 kartus per savaitę 26 proc. Kaip dažnai valgote daržoves 37 proc., apklaustųjų nurodė vieną, ar daugiau kartų per dieną, 4 ar 6 kartus per savaitę nurodė 29 proc., o 24 proc. apklaustųjų atsakė, kad vaisius ir daržoves valgantys 1 ar 3 kartus per savaitę. Į klausimą ,, Ar Jūs papildomai dedate druskos į paruoštą maistą? Nededu atsakė 47 proc., dedu kai mano nuomone trūksta druskos, nurodė 44 proc. apklaustųjų.
RIZIKINGAS ELGESYS
Rizikingas elgesys tai – tabako gaminių, elektroninių cigarečių, alkoholinių gėrimų, narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimas, ne retai yra suaugusiųjų blogo elgesio vaikams pavyzdys. Suaugusiųjų kurie per paskutines 30 dienų kasdien vartojo alkoholinius gėrimus buvo tik 2,0 proc., suaugusiųjų, kurie per paskutines 30 dienų kartą per savaitę vartojo alkoholinius gėrimus buvo 19,6 proc., o kurie per paskutinius 12 mėnesių vartojo alkoholinius gėrimus kartą per savaitę ir dažniau buvo 14,1 proc. Suaugusiųjų, kurie per paskutines 30 dienų bent kartą vartojo narkotinių ar psichotropinių medžiagų, be gydytojo paskyrimo, buvo 4,1 proc., o suaugusiųjų, kurie per paskutinius 12 mėnesių bent kartą vartojo narkotinių ar psichotropinių medžiagų, be gydytojo paskyrimo buvo 4,5 proc. Apklausoje Jurbarko rajono gyventojai nurodė, kad per paskutinius 12 mėnesių nevartojo tabako gaminių ar elektroninių cigarečių net 73 proc. apklaustųjų, kad kasdien rūkė 15 proc. apklaustųjų Į klausimą ,,Ar bent kartą, per 30 dienų, be gydytojo paskyrimo, vartojote narkotinių, ar psichotropinių medžiagų, kad ne atsakė 94 proc. apklaustųjų. Kadangi 94 proc. apklaustųjų atsakė, kad nevartojo narkotikų ar be gydytojo paskyrimo psichotropinių vaistų, apie kitus narkotikus kaip marihuaną ar hašišą (kanapes/ ,,žolę"), nebuvo net atsakymų .
Parengė stebėsenos specialistė Gitana Šulcienė