Vaikų ir jaunimo sveikata
Erkės ir jų platinamos ligos
Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad sparčiai besikeičiant klimato sąlygoms, kai šaltuoju metų laikotarpiu temperatūra pasiekia 4 ir daugiau laipsnius šilumos, iš žiemos miego pabunda ir pavojingas ligas platinantys voragyviai – erkės (nuo 0,5 iki 15 mm dydžio išoriniai parazitai (ektoparazitai)). Žiemą erkės leidžia miško paklotėje, žemėje po sniego danga, tačiau kai vidutinė paros temperatūra siekia 5–7 laipsnius šilumos erkės tampa aktyvios. Sezoninis sergamumo pakilimas registruojamas birželio–spalio mėnesiais, būtent šiuo laikotarpiu užsikrėtusiųjų būna daugiausia. Erkės paplitusios visoje Lietuvoje, tiek kaimo, tiek miesto vietovėse. Jos veisiasi ne tik miškuose ir pievose, bet ir miestų parkuose bei soduose. Jos negali šokinėti ar skraidyti, todėl prisitvirtina prie gyvūnų ar žmonių odos, kai ši liečiasi su žole. Todėl veikla lauke sukelia erkių įsisiurbimo riziką, pavyzdžiui: darbas sode, poilsis sodyboje, vaikščiojimas, bėgiojimas, važiavimas dviračiu, iškylavimas gamtoje, vaisių ar grybų rinkimas.
Kokios erkių platinamos ligos?
Erkės pačios ligų nesukelia, tačiau jei erkės infekuotos, jos gali per įsisiurbimą perduoti infekcijas žmogui. Tokiu būdu erkės gali užkrėsti žmones ligomis, įskaitant erkinį encefalitą, Laimo ligą ir Krymo-Kongo karštinę.Erkių seilėse yra skausmą ir niežėjimą mažinančių medžiagų, dėl kurių poveikio erkių įsisiurbimai paprastai būna neskausmingi ir gali likti nepastebėti. Kadangi erkinio encefalito viruso yra erkių seilių liaukose, tai užsikrėtusi erkė jį perduoda žmogui per pirmąsias 10 minučių po įsisiurbimo. Laimo ligos sukėlėjai (borelijos) lokalizuojasi vidurinėje erkių žarnoje, tad sukėlėjams perduoti reikia daugiau laiko – paros ar daugiau.
Kaip apsisaugoti nuo erkinio encefalito ir Laimo ligos?
Pati efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Nuo Laimo ligos skiepų nėra, nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės. Skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus. Norintiems pasiskiepyti pirmą kartą ir įgauti imunitetą reikia trijų erkinio encefalito vakcinos dozių, įskiepytų nustatyta tvarka. Vėliau derėtų nepamiršti imunitetą sustiprinti – priklausomai nuo amžiaus, pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3–5 metus. Erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei vienerių metų amžiaus vaikus ir suaugusiuosius. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Ką daryti, jei įsisiurbė erkė? Ar ją nešti ištirti, kad išsiaiškintume, ar buvo užkrėsta?
Įsisiurbusią erkę reikia ištraukti kaip galima greičiau – suimti kuo arčiau odos, nespausti kūnelio, nesukioti, netepti riebalais ir staigiu judesiu traukti į viršų. Jeigu nepavyko visiškai pašalinti erkės ir liko galvutė, nieko daryti nereikia, organizmas ją pašalins pats kaip svetimkūnį. Po erkės ištraukimo įsisiurbimo vietą rekomenduojama dezinfekuoti.
Galimybė ištirti erkes laboratorijose yra, tačiau tyrimui erkė turi būti pristatyta gyva. Be to, verta apsvarstyti, ar to reikia. Užsikrėtusi erkė nebūtinai spėja perduoti Laimo ligos sukėlėją, o net ir susirgus yra galimas gydymas antibiotikais. Užsikrėtus erkinio encefalito virusu nėra jokių efektyvių prevencinių priemonių, galinčių padėti po įkandimo, tad po erkės ištraukimo belieka stebėti sveikatą. Jei po erkės įkandimo odoje atsiranda rausva nuo kelių iki keliolikos centimetrų skersmens plintanti dėmė, galvos, raumenų skausmai, pakyla temperatūra, vargina bendras silpnumas, būtina kreiptis į gydytoją ir neužmiršti paminėti erkės įsisiurbimo faktą. Tai gali būti pirmieji Laimo ligos ar erkinio encefalito simptomai.
Erkes atbaidančios cheminės priemonės
Repelentų (vabzdžius atbaidančių priemonių) naudojimas ant drabužių ir atvirų odos paviršių yra viena iš rekomenduojamų atsargumo priemonių erkių įsisiurbimo rizikai mažinti. Repelentus svarbu naudoti laikantis gamintojo rekomendacijų.
Balandžio mėnesį Jurbarko rajono ugdymo įstaigose lankėsi NVSC specialistė Monika Masiulienė ir kartu su vyresnių klasių mokiniais dalinosi turima informacija apie erkes, jų platinamas ligas, apsisaugojimo ir prevencines priemones. Akcentavo, kad infekuotų erkių kiekvienais metais vis daugėja, ko pasekoje daugėja ir susirgimų Laimo ir erkinio encefalito ligomis. Specialistė pabrėžė, kad labai svarbu jeigu nesate pasiskiepiję ir pastebėjote, kad po erkės įsisiurbimo atsiranda nemalonūs simptomai: galvos skausmas, pykinimas, raumenų skausmai, neaiškios kilmės bėrimai nedelsiant būtina kreiptis į gydytojus.
Straipsnis parengtas pagal NVSC paruoštą informaciją.
Visuomenės sveikatos specialistė
Edita Teiberytė
,