Vaikų ir jaunimo sveikata
PASAULINĖ ŽEMĖS IR VANDENS DIENA
„... būkite pokyčiai, kuriuos norite matyti pasaulyje“. Tokį šūkį skelbia šių metų kampanija minint pasaulinę žemės ir vandens dieną. Kiekvienais metais pasaulis patiria vis didesnę užterštumo ir vandens krizę. Nors pasaulyje vandens yra apie 70 %, tačiau gėlo, tinkamo gerti yra tik 2% ir kasmet jo vis mažėja. Pasaulyje plečiasi ne tik vandenynai, tačiau didėja ir „šiukšlių“ vandenynai, kyla nauji kalnai – „šiukšlių“ kalnai... Nevyriausybinės ir nepelno siekiančios organizacijos kovoje su pasaulinio mąsto krizėmis vykdo daugybę švietėjiškų kampanijų ir akcijų, kasmet akcentuojama ir pateikiamos rekomendacijos ką galime padaryti, kad sulėtintume šiltnamio efekto poveikį, kad sulėtintume šiukšlių problemos plitimą pasaulyje.
Šiais metais minint pasaulinę žemės ir vandens dieną Viešvilės pagrindinėje mokykloje vyko švietėjiška akcija. Biologijos mokytoja Sonata Kasperavičienė kartu su visuomenės sveikatos specialiste Edita Teiberyte organizavo bendrą pamoką 5-8 klasių mokiniams. Jos metu mokiniai žiūrėjo informacinį filmą apie vandens ir užterštumo problemas, komandos sprendė protmūšį, diskutavo apie šiukšlių rūšiavimo naudą. Biologijos mokytoja pademonstravo mobilią laboratoriją, kuri skirta vandens, oro ir dirvožemio eksperimentams atlikti, o pamokos pabaigoje visi ragavo vandenį pagardintą vaisiais ir uogomis.
Geriausiai žinias apie vandenį parodžiusios komandos buvo apdovanotos Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro prizais.
Vaikai žino kaip taupyti vandenį:
- Augalams laistyti naudokite vandenį kuriame plovėte ar virėte vaisius ir daržoves;
- Rinkite lietaus vandenį, jis tinkamas augalams laistyti;
- Neleiskite tekėti vandeniui, kol valotės dantis ar šampūnu trenkate galvą;
- Skalbkite tik pilnai užpildžius rūbais skalbimo mašiną;
- Neterškite vandens į kanalizaciją išpildami riebalų, chemijos ar medikamentų atliekas;
- Rinkitės sezoninius vaisius ir daržoves, jiems sunaudojama mažiau vandens nei proceso apdorotiems produktams;
- Nešvaistykite maisto – jam pagaminti buvo sunaudota vandens, išmesdami maistą – išmetate ir vandenį;
- Neterškite gamtos. Jei radote vaikščiodami miške ar netoli upelio šiukšlių, surinkite jas ir išmeskite į šiukšlių dėžę;
- Rūšiuokite šiukšles.
Visuomenės sveikatos specialistė
Edita Teiberytė