Vaikų ir jaunimo sveikata
MES IR ANTIBIOTIKAI
Antibiotikai yra vieni iš stipriausių ir svarbiausių vaistų, vartojamų kovai su bakterinėmis infekcijomis. Teisingai vartojami jie gali išgelbėti gyvybes, o neteisingai – pakenkti mūsų sveikatai.
Daugelį infekcinių ligų sukelia virusai ir bakterijos, tačiau antibiotikai virusinių susirgimų negydo, todėl labai svarbu susirgus kreiptis į gydytoją. Atlikęs tyrimus ir nustatęs susirgimą, jei tai bus bakterijų suskelta liga, gydytojas skirs antibiotikų kursą, kurio labai svarbu laikytis ir vaistus vartoti taip kaip gydytojas rekomendavo. Priešingu atveju vartojant antibiotikus ligoms, kurias sukėlė virusai (pvz.: peršalimas, gerklės skausmas, gripas, sloga), gydyti, galime ne tik pakenkti savo sveikatai, bet ir skatinsime bakterijų atsparumą antibiotikams. Bakterijos sugeba prisitaikyti prie antibiotikų ir tampa jiems atsparios, ir kuomet tikrai reikia pagalbos gydant ligą, vaistas tiesiog nebeveikia ją sukėlusių bakterijų.
Prisiminkite, kad organizmas turi labai gerą apsauginę sistemą, ir kai jaučiate nestiprius peršalimo simptomus, ar nežymiai pakyla temperatūra nereikėtų vartoti antibiotikų, su tokiais susirgimais organizmas susidoroja pats. Rekomenduojama tik būklei pablogėjus atsiradus aukštai temperatūrai, pradėjus stipriai kosėti ar dusti ar atsiradus kitų ligai nebūdingų simptomų kreiptis į gydytoją.
Lapkričio mėnesį minime supratimo apie antibiotikus dieną. Skirsnemunės J. Baltrušaičio pagrindinės mokyklos ir Jurbarko Vytauto Didžiojo progimnazijos vyresnių klasių mokiniai kartu su visuomenės sveikatos specialiste gilino žinias apie antibiotikus, diskutavo apie teigiamus ir neigiamus vaistų poveikius, išsiaiškino, ką reikia daryti su netinkamo galiojimo vaistais, pasitikrino žinias išspręsdami testą apie antibiotikus.
Visuomenės sveikatos specialistė
Edita Teiberytė