FIZINIS AKTYVUMAS BŪTINAS STIPRINTI SVEIKATAI
Jau nuo mažų dienų mums kartojama, jog judėjimas – sveikata. Fizinis aktyvumas vaikams padeda tenkinti biologinį poreikį judėti, skatina motorikos vystymąsi, stimuliuoja organizmo augimą, gerina protinį ir fizinį darbingumą, stiprina sveikatą. Suaugusiems suteikia energijos, didina pasitikėjimą savimi, jaučiasi sveikesni.
Fizinis aktyvumas – tai bet kokie kūno judesiai, kuriuos sukelia raumenų susitraukimai. Kad raumenys galėtų susitraukti ir atlikti tam tikrą darbą, reikalinga energija ir deguonis. Fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių organizmo energijos sunaudojimo veiksnių ir todėl yra svarbus organizmo energijos balansui palaikyti. Fizinis aktyvumas gali reikštis penkiose žmogaus gyvenimo srityse: laisvalaikio, profesinėje (vaikams ir paaugliams tai mokykla), namų ruošos, mobilumo (transporto) ir sporto. Įvairių fizinio aktyvumo rūšių panaudojimas asmens gyvenime yra būtinas gerai sveikatai pasiekti ir palaikyti.
Sveikatą stiprinantis fizinis aktyvumas – tai bet kokia fizinio aktyvumo forma, kuri lavina funkcinius gebėjimus ir teikia naudos sveikatai, nesukeldama jai pavojaus ar žalos.
Reguliarus fizinis aktyvumas padeda kontroliuoti kūno būklę, svorį, pagerinti sveikatą ir nuotaiką, sumažinti su nutukimu siejamų ligų riziką. Ilgalaikiais tyrimais įrodyta, jog fizinis pasyvumas yra vienas pagrindinių lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos bei nutukimo, rizikos veiksnių.
Vasarą daugelis žmonių ir taip daugiau juda, nes atostogauja, keliauja yra prasidėję lauko darbai. Šis metų laikas labai palankus metas sustiprinti fizinio aktyvumo įpročius, jeigu dar nepradėjote aktyviai judėti, pats metas pradėti.
Živilė Gvildienė
Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė