Lauko g. 17, LT-74157 Jurbarkas
Telefonas: (8 447) 51 661
info@jurbarkovsb.lt

 

A- A A+
 

Alkoholis - tai cheminė medžiaga, cukraus ir krakmolo turinčio augalų rūgimo produktas, labai stiprus, dažniausiai vartojamas narkotikas, prie kurio greitai priprantama.

Kiekvienas žmogus, vartojantis alkoholį, jau rizikuoja ateityje tapti nuo jo priklausomas. 10-12 proc. žmonių, vartojančių alkoholinius gėrimus, išsivysto priklausomybė. Alkoholizmo rizika padidėja net iki 40 proc., jeigu alkoholį pradedama vartoti dar nesulaukus 15 metų amžiaus.

Šiame straipsnyje pateikiama keletas mitų ir tikrų faktų apie alkoholio vartojimą, kurie yra populiarūs tarp jaunimo šiandien. Jaunimui trūksta tinkamos ir objektyvios informacijos. Tėvai, globėjai ar pedagogai turėtų diskutuoti šia tema su jaunimu.

  1. Mitas: dauguma paauglių nuolatos vartoja alkoholį. Faktas: dauguma paauglių išbando alkoholį, tačiau nuolatos jo nevartoja. Jauni žmonės, piktnaudžiaujantys alkoholiu, anaiptol neatrodo „kieti“, atvirkščiai, jų tolerancija alkoholiui didėja, jie rizikuoja susirgti priklausomybe nuo alkoholio ir kitomis ligomis.
  2. Mitas: nesvarbu, kokio amžiaus sulaukęs jaunas žmogus pradeda vartoti alkoholį, tikimybė tapti priklausomam nuo jo yra tokia pati. Faktas: kuo jaunesni paaugliai pradeda vartoti alkoholį, tuo didesnė tikimybė, kad jie taps priklausomi. Pradėjus nuolatos vartoti alkoholį, dar neturint nė 15 metų, tikimybė priklausyti nuo alkoholio padidėja 4 kartus, palyginti su žmonėmis, kurie alkoholį pradeda vartoti nuo 21. Daugiau nei 40 proc. paauglių, pradėjus nuolatos vartoti alkoholį nesulaukę 14 metų, suaugę tampa nuo jo priklausomi.
  3. Mitas: paauglius alkoholis veikia taip pat, kaip ir suaugusius žmones. Faktas: jaunų žmonių smegenys ir organizmas dar tik vystosi, alkoholio vartojimas sutrikdo šį vystymąsi, sutrikdo atmintį, dėmesį ir sukelia mokymosi sunkumų. Vaikai yra 20 kartų jautresni alkoholio poveikiui negu suaugusieji.
  4. Mitas: jeigu jaunas žmogus atsisakys išgerti, jį atstums, jis bus nemėgstamas bendraamžių. Faktas: dauguma paauglių vis dėlto nuolatos nevartoja alkoholio, kaip gali atrodyti iš šono. Atsisakydamas išgerti paauglys demonstruoja savo tvirtą nuomonę ir atrodo labiau pasitikintis savimi.
  5. Mitas: vartojantys alkoholį paaugliai yra „kietesni“. Faktas: apsvaigę nuo alkoholio žmonės dėl susilpnėjusios kontrolės dažnai elgiasi taip, kaip niekada nesielgia būdami blaivūs. Koordinacijos sutrikimai, vėmimas, nerišli kalba tikrai neatrodo „kietai“.
  6. Mitas: žmonės gali gerti ir neprarasti savikontrolės. Faktas: alkoholis silpnina mąstymą, o tai tikimybė, kad jie padarys ką nors, ko vėliau gailėsis. Alkoholis padeda išryškėti potraukiams, kuriems, būdamas blaivus, žmogus gali priešintis, nes apsvaigus dėmesys sutelkiamas tik į tuo metu esančią situaciją, nesvarstomi galimi padariniai.
  7. Mitas: alkoholis nedaro ypatingos žalos smegenims. Faktas: alkoholis sukelia koordinacijos sutrikimus, sutrikdo sprendimų priėmimo procesą, susilpnėja refleksai, dvejinasi akyse, sutrinka atmintis – visa tai yra požymiai, kad alkoholis žalingai veikia smegenų ląsteles.
  8. Mitas: alkoholis nėra pavojingas gyvybei. Faktas: didelis suvartotas alkoholio kiekis per trumpą laiką sukelia organizmo apnuodijimą alkoholiu, o tai gali baigtis koma ar net mirtimi. Alkoholio vartojimas ir vairavimas taip pat neretai yra mirtinas derinys.
  9. Mitas: nedidelis alkoholio kiekis nesutrikdo vairavimo įgūdžių ir tokiu atveju alkoholio matavimo aparatas rodo leistiną promilių kiekį. Faktas: pagal kūno masę, alkoholio kiekis kraujyje gali būti 0,02 promilės išgėrus vos vieną santykinį alkoholio vienetą (vienas standartinis alkoholio vienetas (SAV) atitinka 330 g alaus, 40 g stiprių gėrimų, 150 g vyno, 120 g likerio), tai gali sulėtinti reakcijos laiką ir apsunkinti koncentraciją. Esant 0,04 promilės, regėjimas pradeda fokusuotis į kelio vidurį, taip žmogus negali laiku reaguoti į išorės dirgiklius. Alkoholio koncentracijai kraujyje pasiekus 0,05 promilės, vairavimas pasidarys pastebimai netvarkingas.
  10. Mitas: alkoholis stimuliuoja organizmą ir skatina medžiagų apykaitą, taip suteikdamas daugiau energijos. Faktas: alkoholis yra slopinamoji narkotinė medžiaga, „depresantas“, nes jis sumažina smegenų aktyvumą: lėtėja mąstymas, kalbėjimas, apskritai judėjimas. Kai žmogus, kuris jaučiasi prislėgtas, išgeria alkoholio, jo nuotaika ne tik nepagerėja, bet dar stipriau pasireiškia prislėgtumas.
  11. Mitas: silpnus alkoholinius gėrimus (alų, vyną) gerti yra saugiau nei stipresnius. Faktas: 0,33 litro butelis alaus turi tokį patį alkoholio kiekį, kaip ir standartinis stikliukas stipriųjų gėrimų ar stiklas vyno. Nesvarbu, koks yra alkoholis, jį vartoti yra nesaugu.
  12. Mitas: jei reikia, žmogus gali greitai išsiblaivyti. Faktas: dviejų gėrimų porcijų alkoholio (2 SAV) kiekiui pašalinti reikia maždaug trijų valandų, tai priklauso nuo vartojusio alkoholį žmogaus kūno svorio. Niekas negali pagreitinti šio proceso – nei kava, nei šaltas dušas.
  13. Mitas: maišydamas įvairius alkoholinius gėrimus (pvz., alų, degtinę ir vyną), žmogus pasigeria greičiau nei gerdamas vienos rūšies alkoholinį gėrimą. Faktas: alkoholio kiekis kraujyje parodo, koks žmogus yra girtas, o ne kokius alkoholinius gėrimus jis vartojo. Todėl visai nesvarbu, nuo kokių gėrimų alkoholio koncentracija kraujyje padidėja.
  14. Mitas: visi žmonės visada nuo alkoholinių gėrimų apsvaigsta vienodai. Faktas: egzistuoja daugybė veiksnių, kurie daro įtaką organizmo reakcijai į alkoholį: svoris, paros laikas, psichinė būsena, organizme vykstantys cheminiai procesai, vartotojo lūkesčiai ir t.t. Taigi, atsižvelgiant į įvairius veiksnius, alkoholis žmones veikia skirtingai.
  15. Mitas: apsvaigę nuo alkoholio žmonės kenkia tik sau patiems. Faktas: kiekvienas alkoholio pavartojęs žmogus dažniausiai būna tarp kitų žmonių, be to, turi mamą, tėvą, brolį, seserį ir kitus žmones, kurie juo rūpinasi. Taigi apsvaigęs nuo alkoholio žmogus kenkia mažiausiai keturiems žmonėms.

Parengė

Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Kristina Undraitytė

Atmintinos dienos

Pirm A T K P Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Bendradarbiaujame su:

pantera logo

Jrb gimnazija

Erzvilko gmnz

Veliuonos gmnz

Naujamiestis

Vytauto Didziojo

Klausuciai

Raudone

 

 
Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Lauko g. 17, LT-74157 Jurbarkas | tel. (8 447) 51 661 | info@jurbarkovsb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 303506461
Sprendimas: LANMETA